teisipäev, august 29, 2006

Tere siis
pole vist motet vabandada, et pole kirjutanud, sest ega ma ette næe, et ma hakkaks tihedamini kirjutama.
Elus olen ja haiglas tøøtan. Kuigi ma seda tøøtamiseks ei nimetaks. Norra keelest saan juba paremini aru, aga ræægin væga poduralt. Ja noh, ma saaks kåll vihaseks, kui minuga tegeleb arst , kes ei oska norra keelt. Aga noh, nad on siin enamuses væga sobralikud ja keegi pole mulle øelnud, et kuule, opi esiteks keel æra. Aga ma arvan, et nad mind ette ei hoiata s.t. kui ikka neil kopa ette viskab sellest, et ma ilgelt koba olen, siis nad lihtsalt åtlevad, et paki nååd asjad. Ja ma saan neist tåitsa aru. Aga noh, eks see paistab. Teine asi on muidugi see, et koik on siin eestist niiiiiiiii erinev. Kui ma peaks åtlema, mis on kåige erinevam(meditsiinisåsteemis ma motlen), siis ma ei teagi kohe.Koik, kes pole sellest væga huvitatud, voivad mitte lugeda;)
Ållatav on see, et tegelikult arstid ei ravi patsiente mitte hoolsamalt kui Eestis. Ja veel ållatavam on see, et haiglasse saamine on totaalne luksus-ise ei saa valvetuppa tulla ja øelda, et mul køht valutab. Enne tuleb perearsti juurde minna. Ja siis perearst helisitab mulle kui ma valvan ja kåsib, KAS ta TOHIB saata siukse ja siukse haige. Ja noh, need haiged on ikka toesti haiged. MIngeid vererohuhaigeid mutikesi siin haiglas ei hoita. Mis veel-keskmine vanus on siin patsientidel ca 15 aastat vanem-nad elavad ka 15 a kauem. Niiet meie gastroentero (nii øelda kohuhaiguste)osakonnas on keskmine vanus 80 ja 100 aastane pole mingi uudis. Peab åtlema, et norra 80 aastane næeb vælja nagu meie 65-ne. M¨ned sellised spetsiifilisemad asjad on veel, aga ei hakka mitte meditsiinist væga huvitatuid nendega tååtama.
Muidu elan 1 8-korruselistest majadest, kus elavadki peamiselt haigla tøølised. Elan 8 korrusel-ilma neti, teleka ja ahjuta-tëline luksus. Aga parem on, siis ma opin rohkem. Haigla on ma arvan umbes Pærnu ja Tartu haigla vahepealne. Haigla ja minu maja asuvad kesklinnast 9 km kaugusel.Kesklinnas olen 1 korra kæinud-lonkisime seal åleelmine nædalavahe nats ringi. Halvem on see, et læheduses pole åhtegi mæge-ma pakun , et læhim on ca 6 km kaugusel. Igastahes votan matka sinna poole ette moni nædalavahe. Hea uudis on see, et læheduses on ostukeskus(Riina on seal kæinud)-see on vist Norra suuruselt 2. våi 3. Mis siis veel ponevat...midagi vast. Hædaldama ei hakka-seda ma teen pidevalt. Ma pean åtlema, et ma pole ennast kunagi niii lollilt tundnud. Sest tavaliselt saab ju alati kåsida-helistada. Aga asi on oluliselt sitem,. kui sa lihtsalt ei oska kåsida, sest sa ei oska nii palju keelt.Ja noh, on ikka loll tunne kåll haige kæest åhte asja 3 korda kåsida.Væga plass ja loll kohe. Aga eks see paista. 2 nædalat olen nååd siin olnud ja olulist paranemist ei paista(va haiguslugude dikteerimises-esimest dikteerisin 4 tundi-nååd saan juba ca 1-2 hakkama. Eestis kuluks mul selleks ma arvan pool tundi). Aga noh, ma katsun pæev pæeva kaupa votta. Ja eelkoige keskendun sellele, et nådalavahetus on tulemas-ainult 3 pæeva veel. Nojah-nååd sai kirjutatud kåll. Ei viitsi låbi lugeda, mis ma kirjutasin-niiet seal on kindlasti kovasti vigu ja tåpitåhtedest voib siin ainult unistada.
Nojah, nååd on kell 5 ja kojuminek ootamas. Eks ma tavaliselt lopetan hiljem veel, sest ma olen ju nii koba.
Igastahes kallid teile ja proovin kirjutada, kui midagi uut:)
Tsauki:)

7 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

jessus, kas sa pead yksi nende haigetega hakkama saama???

kõige laisem laiskloom ütles ...

oeh, kõlab nagu päris töö.. mina istun viimased nädal aega juba siin ja vingun, et midagi ei ole teha.. ja päriselt ei ole ka.. peale kolimise

Anonüümne ütles ...

esiteks on mul hea meel , et ma su blogi juhuslikult orkutist leidsin. ja muidu seda, et küll läheb paremaks(isegi kui sa ise aru ei saa). aga ma mõistan sind .... ma ise üritan venekeelseid patsiente vältida, sest muidu olen sunnitud tundejärgi ja poolenisti arusaades anamneesi kirjutama ja ma arvan, et ükskord võib sellest veel jama tulla.
a kokkuvõtteks sitkust ja jõudu (hh).

Anonüümne ütles ...

esiteks on mul hea meel , et ma su blogi juhuslikult orkutist leidsin. ja muidu seda, et küll läheb paremaks(isegi kui sa ise aru ei saa). aga ma mõistan sind .... ma ise üritan venekeelseid patsiente vältida, sest muidu olen sunnitud tundejärgi ja poolenisti arusaades anamneesi kirjutama ja ma arvan, et ükskord võib sellest veel jama tulla.
a kokkuvõtteks - sitkust ja jõudu (hh).

Anonüümne ütles ...

kirjutan siis kolmanda ka, et vabandada blogi spämmimise pärast. ei ole ma mingi osavnäpp.

assa ütles ...

Tore sust midagi kuulda Ere. Loodetavasti loed seda commenti. Kas saoled nååd psåhhis resident?Ma arvan kåll:)Igastahes edu sulle ja kallid.

Anonüümne ütles ...

Bush is forever saying that democracies do not invade other countries and start wars. Well, he did just that. He invaded Iraq, started a war, and killed people. What do you think? What is he doing to us, and what is he doing to the world?
If ever there was ever a time in our nation's history that called for a change, this is it!
The more people that the government puts in jails, the safer we are told to think we are. The real terrorists are wherever they are, but they aren't living in a country with bars on the windows. We are.